GADEV Sosyal Bilimler Perspektifinden Aleviler ve Alevilik

Aleviler sosyal, kültürel ve tarihsel değişim ilişkisinde sürekli “ötekiler” diye altı çizilen ve bu tanımın bedelini ödeyen bir toplumdur.

Asimilasyon tavrıyla toplumumuza yerleştirilmek istenen değerlere, yozlaşmaya, yok saymaya ve ötekileştirmeye karşı çığlık olmaya devam edecek olan GADEV Alevi Akademisi fikri, halkımızın Garip Dede Dergahına olan bağlılığının eseridir.

Garip Dede Dergahı Vakfı olarak geçtiğimiz yıl kurduğumuz GADEV Alevi Akademisi 1 yılı geride bıraktı. Akademi 2022 yılında gerçekleştirdiği Sosyal Bilimler Perspektifinden Aleviler/Alevilik I ve Alevilikte Yol, Erkan, İnanç ve Ocaklar başlıklı eğitim programları ile yüzlerce kişiyle buluştu.

Bu eğitim programları ardından katılımcı olan yüzlerce kişiye katılım sertifikaları verildi.

Yine 2023 yılında yeni dönemde faaliyetlerini sürdürecek akademimizin ikinci programı olan “Sosyal Bilimler Perspektifinden Aleviler/Alevilik II” programı değerli hocamız Prof. Dr. Şükrü Aslan’ın koordinatörlüğünde başlıyor.

Tarih, sosyoloji, antropoloji, psikoloji, felsefe, coğrafya, edebiyat, hukuk, toplumsal cinsiyet, ekoloji, medya, siyaset ve din gibi birçok alanda uzmanlaşmış çok sayıda akademisyenin katılımı ile başlayacak akademimizin ilk dersi ve açılış etkinliği 28 Ocak’ta başlıyor.

Geçtiğimiz yıl ve bu yıl emek veren, katılan tüm canlarımıza hocalarımıza çok teşekkür ediyor, akademimizin toplumun önünde ışık olmasını diliyorum.

Celal Fırat

Garip Dede Dergahı Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı